‘Eerst wel een beetje huiverig voor’
APPINGEDAM – Het houden van een huisdier, een frisse neus halen op de duofiets of zelfs nog iedere week naar de biljartclub. Het zijn zaken die het leven van de bewoners van Woonhaven Opwierde in Appingedam veraangenamen maar waar het reguliere personeel niet aan toekomt. Daar is een rol weggelegd voor vrijwilligers als het echtpaar Kees en Tineke van Tilburg. Het van oorsprong Rotterdamse echtpaar (“Is dat te horen dan? We wonen hier al langer dan we daar gewoond hebben.”) is bijna dagelijks te vinden in het Damster kleinschalige verzorgingsproject voor dementerende ouderen om leuke dingen met de bewoners te doen. Maar wat meer vrijwilligers zouden van harte welkom zijn.
De Woonhaven Opwierde is in ‘het Hart van Opwierde’ gevestigd. Het maakt onderdeel uit van de vernieuwing van de wijk Opwierde en van Zonnehuisgroep Noord. Het wooncentrum komt tegemoet aan de behoefte van bewoners aan meer privacy. Alle cliënten hebben een ruime eigen kamer, badkamer en toilet. Die kunnen ze met eigen meubels en spullen inrichten, zodat het vertrouwd en veilig voelt. Daarnaast zijn er drie gezellige gemeenschappelijke huiskamers met knusse zithoeken, een ruime eettafel, groot kookeiland en uitzicht op een mooie beschutte binnentuin.
Tineke van Tilburg is vrijwillige medewerker bij de woonhaven: “Zoals overal in de zorg is er eigenlijk te weinig personeel. Ze werken verschrikkelijk hard en tegelijk gebeurt dat met zoveel liefde en toewijding dat je er alleen maar bewondering voor kunt hebben. Helaas is er daardoor alleen tijd voor de noodzakelijke dingen. Veel leuke dingen zijn wel mogelijk maar alleen als er genoeg vrijwilligers zijn en daar schort het wel een beetje aan helaas.
Ik ben zelf in het vrijwilligerswerk gerold omdat er een oude dame in de woonhaven kwam te wonen die een hondje had. Ze mocht het hondje alleen meenemen als er voor gezorgd werd en dat kon ze zelf niet meer. Dat ben ik vijf dagen per week gaan doen, zodat die mevrouw haar hondje in ieder geval kon houden. Gaandeweg ben ik me wat meer gaan bemoeien met andere dagelijkse beslommeringen en heb me na een tijdje officieel als vrijwilliger in laten schrijven omdat je op die manier ook verzekerd bent.
Nu doe ik bijvoorbeeld ook wekelijks spelletjes als domino en mens-erger-je-niet met de bewoners omdat die goed zijn als geheugentraining. En ik zorg zeven dagen in de week voor een konijn,” vertelt Tineke. Het houden van huisdieren in de woonhaven zou zonder de inzet van vrijwilligers onmogelijk zijn. “Daar heeft het personeel echt geen tijd meer voor. Ik heb vroeger in de public relations gewerkt en probeer dat nu ook te gebruiken om wat meer ruchtbaarheid aan de activiteiten van de woonhaven te geven.”
Het echtpaar woont op slechts een steenworp afstand van de woonhaven. “Dat maakt het inderdaad wat makkelijker dan dat je iedere keer in de auto ergens naar toe moet,” geeft echtgenoot Kees van Tilburg toe, die is aangestoken door Tineke om ook vrijwilligerswerk te gaan doen. “Ook is het gebouw van de ASWA vlakbij, waar allerlei voorzieningen zijn en waar activiteiten voor ouderen worden georganiseerd.”
“Zelf vond ik het eerst een beetje eng, werken met dementerende ouderen. Ik was er echt een beetje huiverig voor. Maar er was iemand nodig om in de weekenden met het hondje te gaan lopen. Dat heb ik een paar keer gedaan en voor ik het wist zat ik ook al op de duofiets met een van de bewoners. Nu weet ik niet beter en ben ik er meerdere keren per week,” zegt Kees.
“Ik zat al op de biljartclub en neem nu twee keer per week ook een van de bewoners mee die al lid was maar er zonder begeleiding niet meer naar toe zou kunnen. En ik moet eerlijk zeggen: aan zijn biljartkwaliteiten mankeert niets. Het gaat niet alleen om activiteiten hoor, al wordt alles aangrepen om leuke dingen in de woonhaven te organiseren. Kerst, Sinterklaas, Sint Maarten, noem maar op. De bewoners vinden het al fijn als iemand een half uurtje tijd heeft om te kletsen.”
“Het zou heel mooi zijn als er wat meer vrijwilligers kwamen. Wij zijn bijvoorbeeld nu de enigen die met de bewoners gaan fietsen.” Kees moet weg want een van de bewoners zit al een poosje met de winterjas aan klaar voor een ritje op de fiets. Voor informatie over vrijwilligerswerk bij de Woonhaven Opwierde kan contact op worden genomen per email: j.buter@zonnehuisgroepnoord.nl.
Bron: publicatie 27 februari in Eemslander, Hemmo Barla
Onze diensten
© Zonnehuisgroep Noord
Werken bij
Contact
Izarstraat 1, Zuidhorn
Postbus 75, 9800 AB Zuidhorn
Open in Google Maps